DSC_5632.jpg

The North Gwinnett football team, specifically the defense, highlighted the top award-winners Thursday night at the Touchdown Club of Gwinnett’s annual awards celebration at North Metro Baptist Church.

North had a Gwinnett-best three players earn top individual awards — Defensive Lineman of the Year Jared Ivey, Defensive Back of the Year Taylor Goodson and Inside Linebacker of the Year Barrett Carter. The other top defensive award went to Outside Linebacker of the Year Phillip Webb of Lanier.

Archer’s Carter Peevy was Quarterback of the Year, Parkview’s Cody Brown was Running Back of the Year, Central Gwinnett’s Daejon Reynolds was Wide Receiver of the Year and South Gwinnett’s Armond Anderson was Tight End of the Year. Mill Creek’s Parker Wroble was named Athlete of the Year, and Parkview’s Nolan McCord was Specialist of the Year.

Mill Creek's Josh Lovelady was named FCA Gwinnett Coach of the Year, and Brookwood coach Philip Jones and his program received the Beyond Better Award from Sports Medicine South for their work outside of football.

The following is a breakdown of other players, coaches and boosters honored at Monday night’s event:

All-County First Team

Offense

QB Skylar Adams, Central Gwinnett

RB Chancellor Lee-Parker, Mill Creek

RB Arthur Rodgers, Shiloh

WR Josh Downs, North Gwinnett

WR Jaylen Green, Norcross

WR Travis Hunter, Collins Hill

WR Micah Smith, Wesleyan

WR Dakota Thomas, Shiloh

TE Beau DeBerry, Grayson

OL Riley Adcock, Dacula

OL Tanner Bivins, Wesleyan

OL Myles Hinton, GAC

OL Ethan Lane, Archer

OL Aidan Perkins, Brookwood

OL Ryan Stokes, Mill Creek

OL Tyler Wagner, Parkview

PK Jake Cartmill, Brookwood

KR T. Lee, Buford

Defense

DL Jasheen Davis, Shiloh

DL Jamar Rucks, Lanier

DL Jeremy Tuider, Mountain View

OLB Myles Jackson, Mill Creek

OLB Charles Steele, Collins Hill

OLB Choe Bryant-Strother, GAC

ILB Jalen Garner, Norcross

ILB Kobe Wilson, Parkview

ILB T.J. Young, Dacula

DB Kaleb Edwards, Dacula

DB Josh Graham, Norcross

DB Jordan Hancock, North Gwinnett

DB Nate Roberts, South Gwinnett

P Albert Jang, Peachtree Ridge

All-County Second Team

Offense

QB Jackson Hardy, GAC

QB Jarrett Jenkins, Dacula

RB Taj Barnes, Lanier

RB Justin Wilkins, Central Gwinnett

WR C.J. Daniels, Parkview

WR Jaiden Jones, Duluth

WR Donnovan Moorer, Hebron

WR Garrett Spikes, Mountain View

TE Christian McIntyre, Mill Creek

OL Garrett Brophy, Grayson

OL Bryce Hancock, Mill Creek

OL Sean Hill, Brookwood

OL Cameron Kinnie, Collins Hill

OL Israel Mukwiza, Archer

OL Jackson Walls, Parkview

KR D.J. Hart, North Gwinnett

PK Andrew Lim, North Gwinnett

PK Jacob Waters, Archer

Defense

DL Noah Collins, Grayson

DL Jackson Powell, Buford

DL Chuck Smith, North Gwinnett

OLB Kyle Efford, Dacula

OLB Jalen Lee, Peachtree Ridge

OLB Kevin Lindsey, South Gwinnett

OLB Spencer Helms, GAC

ILB Josh Aspinwall, Wesleyan

ILB Tommy Beuglas, Buford

ILB Kameron O’Rourke, Archer

ILB Grady Bryant, Grayson

ILB Jordan van den Berg, Providence

DB Tyler Bride, GAC

DB Quincy Bryant, Parkview

DB Jalen Huff, Buford

DB Nahil Perkins, Lanier

P Dan Le-Hernandez, Brookwood

Kevin Maloof Award

(For player who puts team above himself)

Archer: Derek Harden

Berkmar: Mike Stanfield

Brookwood: Tyler Knight

Buford: Daniel Benitez

Central Gwinnett: Cristian Salinas Evans

Collins Hill: Andrew Krajec

Dacula: Chad Whitehead

Discovery: Ariel Gonzalez

Duluth: James Doby

GAC: Jake Hicks

Grayson: Jonathan Maisonave

Hebron: Winston Gassant

Lanier: Cole Beasley

Meadowcreek: Gustavios Maddox

Mill Creek: Noah Faircloth

Mountain View: Tyler Barlan

Norcross: Harris Celata

North Gwinnett: Jack McGill

Parkview: Zach Nerbonne

Peachtree Ridge: Justin Brown

Providence: Pierce Phillips

Shiloh: Deonte McNair

South Gwinnett: Deion Downer

Wesleyan: Chris O’Sullivan

Cecil Morris Award

(For all-county caliber player whose season was cut short by injury)

JeMahri Hill, Berkmar

Eli Kohl, Brookwood

Evan DiMaggio, Buford

Jaden Johnson, Duluth

Ryan King, Grayson

D’Andre Golden, Norcross

Arthur Taran, North Gwinnett

Ashton Turner, Peachtree Ridge

Isaac Dowling, Shiloh

Jackson Turner, Wesleyan

Scholar-Athlete Award

Archer: Asheebo Rojas

Berkmar: Julius Reynolds

Brookwood: Taylor Bell

Buford: Seth McLaughlin

Central Gwinnett: Roy Nwogor

Collins Hill: Grayson Koerner

Dacula: Riley Adcock

Discovery: Michon Shaw

Duluth: Jordan Coggins

GAC: Tyler Curland

Grayson: Logan Daniels

Hebron: Preston Brown

Lanier: Mason Ladd

Meadowcreek: Harry Torp

Mill Creek: Bryce Hancock

Mountain View: Connor Wright

Norcross: Carter Hale

North Gwinnett: Eugene Kim

Parkview: Julian Ashby

Peachtree Ridge: Corey Collins

Providence: Sam Johnson

Shiloh: Joshua Lue

South Gwinnett: DeShaun Robinson

Wesleyan: Collin Conduah

Tally Johnson Award

(Assistant Coach of the Year)

Archer: Joel Bridges

Berkmar: David Fleming

Buford: Justin Johnson

Central Gwinnett: Edmund Kugbila

Collins Hill: Dante Williams

Dacula: Jed Aldridge

Discovery: Kevin McAlmont

Duluth: Darren Sbraga

GAC: Nolan Hughey

Hebron: John Russ

Lanier: Matt Jones

Meadowcreek: Rex Robertson

Mill Creek: Ed Stokes

Mountain View: Brandon Gill

North Gwinnett: R.J. Luke

Parkview: Tyler Hall

Providence: Nicholas Stidham

Shiloh: Travonta Burgess

South Gwinnett: Cortez Allen

Dave Hunter Award

(For outstanding community service)

Archer: Trey Hildebrand

Brookwood: Ray Page

Central Gwinnett: Holly James

Collins Hill: Lori Rogers

Dacula: Dan Buchanan

Discovery: Ranada Sutton

GAC: Kathy Sisco

Grayson: Mark Fox

Hebron: Lisa Cornett, Jimmy Cornett

Lanier: Mike McRee

Meadowcreek: Stephanie Laniewicz

Mill Creek: Sherrie Campbell

Mountain View: Emily Spikes

Norcross: Harold Stewart

Parkview: Debbie Nerbonne

Peachtree Ridge: Lisa Hines

South Gwinnett: Lynda VanHassel

Wesleyan: Lacy Gilbert

Linda Jones Memorial Scholarship Award

Archer: Fisher Mitchem

Berkmar: Julius Reynolds

Brookwood: Joel Seton

Buford: Daniel Benitez

Central Gwinnett: Jordan Wells

Collins Hill: Grayson Koerner

Dacula: Riley Adcock

Discovery: Ariel Gonzalez

Duluth: Jordan Coggins

GAC: Josh Bell

Grayson: Garwood Collins

Hebron: Jack Ihm

Lanier: Jordan Dumond

Meadowcreek: Harry Torp

Mill Creek: Carson Howatineck

Mountain View: Gabe Hill

Norcross: Randy Smith

North Gwinnett: Eugene Kim

Parkview: Julian Ashby

Peachtree Ridge: Josh Keomysay

Providence: Jordan van den Berg

Shiloh: Isaac Dowling

South Gwinnett: Eric Moultrie

Wesleyan: Micah Smith

Honorable Mention All-County selections

Archer: Edwin Mangual, Jackson McCrary, Trey Messer, Renoldo Spivey

Berkmar: Naasir Croskery, A.J. Feliciano, Nick Martin, Dakeem Weekes

Brookwood: T.J. Burdian, Conley Davis, Alex Diggs, Quincy Jenkins

Buford: Jamarius Isaac, Hayden Olsen, Elijah Turner, Malone VanGorder

Central Gwinnett: Kylan Jones, Tyan Milton, Jay Threat, Dester Williams

Collins Hill: Sam Horn, Jalen Johnson, Mike King, James Smith

Dacula: Konata Mumpfield, Voshon Porte, Vernon Porte, Chris Scott

Discovery: Meka’el Alcine, Gary Dever, J.J. Hawkins, Anthony Rochester

Duluth: Jordan Coggins, John Durden, Lonnie Ratliff IV, Corey Walker

GAC: Montae Bailey, Evan Byrd, Thomas Lowman, Christian Thomas

Grayson: Jibrahn Claude, Jordyn Elphic, Lafayette Gurvin, Jaden Smith

Hebron: Winston Gassant, Colten Gauthier, Michael Hilliard, Jack Ihm

Lanier: Devin Gray, Demontae Lipscomb, Cole Thornton, Marcelo Trevino

Meadowcreek: Quincy Bonner, Josh Green, Ola Salimanu, Michael Thompson

Mill Creek: Ronald Clarke, Brayden Dudley, C.J. Easley, R.J. Smith

Mountain View: Kyle Brown, Mossiah Carter, Derrick Smith, Connor Wright

Norcross: Abel Aguirre, Zakye Barker, Micah Green, Kamren Lark

North Gwinnett: Devin Crosby, Jarvis Cunningham, Will Long, J.R. Martin

Parkview: Jared Brown, Mason Huntley, Tony Ward, Terian Williams

Peachtree Ridge: Matthew Adoghe, Jacob Allen, Caleb Franklin, Keith Gabbidon

Shiloh: Deonte McNair, Isaac Prince, Myles Smith, Nas Stroud

South Gwinnett: Antonio Johnson, Corey Johnston, Lex Stocker, Trey Truitt

Wesleyan: Trent Bartlett, Cooper Blauser, J.C. French, Vance Nicklaus

Stay Informed

(0) comments

Welcome to the discussion.

Please log in, or sign up for a new, free account to read or post comments.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.