©Dale Zanine 2019_11_02 00881.JPG

Hebron’s Hayden McGee (15) goes for a kill against Walker during the state championship match at McEachern High School earlier this month. The Lions eventually won the state title, and McGee is the 2019 Gwinnett Daily Post Volleyball Player of the Year.

Hebron Christian’s Hayden McGee and Norcross’ Janna Schlageter earned the top awards on the All-Gwinnett Volleyball Team selected by the county’s coaches.

McGee was voted the Class AAAAAA-A player of the year, and Schlageter was the AAAAAAA player of the year.

State champion Hebron also was named AAAAAA-A team of the year, and the Lions’ Taylor Davis was coach of the year.

In AAAAAAA, Mill Creek was selected as team of the year, and the Hawks’ Bo Adams was coach of the year.

The coaches also recognized all-county teams and a scholar-athlete award winner from each school. Those honorees are as follows:

Class AAAAAAA All-County

First Team

Kyla Ffrench, Archer

Sophia Koop, Brookwood

Abbey Tucker, Brookwood

Ashanti Williams, Collins Hill

Elanah Johnson, Grayson

Adriana Ackerman, Mill Creek

Ainsley Lawrence, Mill Creek

Aiyana Bermudez, Mill Creek

Sonya Silecky, Mill Creek

Bella Murray, Norcross

Jada Screen, North Gwinnett

Autumn Hamilton, North Gwinnett

Margaret Schirm, Parkview

Jordan Godfree, Parkview

Niki Landry, Peachtree Ridge

Second Team

Cydney Gardner, Brookwood; Amber Williams, Brookwood; Jelisa Alexander, Collins Hill; Ivelina Teneva, Duluth; Kelly Clark, Grayson; Reese Childree, Mountain View; Zia Smith, Norcross; Claire Catterton, Norcross; Izzy Durnell, North Gwinnett; Joya Screen, North Gwinnett; Meg Youngblood, Parkview; Sarah Ramsey, Parkview; Zora Thomas, Peachtree Ridge; Aaleayaah Odom, Peachtree Ridge; Nyelah Richardson, Shiloh

Honorable Mention

J’ernai Argilagos, Archer; Alexa Obadi, Collins Hill; Alyssa Wray, Discovery; Zhane Washington, Discovery; Clayanna Hoffman, Discovery; Hannah Creedon, Duluth; Jewel Cobb, Duluth; Cadence Thomas, Grayson; Kayanna Bowden, Grayson; Carsyn Milburn, Mountain View; Kendall Murphy, Peachtree Ridge; Cristal Veloz, Shiloh; Jaila Dunning, Shiloh; Trinity Miller, Shiloh; Alira Allen, South Gwinnett; Maya Haywood, South Gwinnett; Kelly Garcia, South Gwinnett

Class AAAAAA-A All-County

First Team

Mikayla Hayden, Buford

Ashley Sturzoiu, Buford

Melissa Jones, GAC

Ali Schreiber, GAC

Arissa Shepherd, Dacula

Abbi Luke, Hebron

Rebeca Olariu, Hebron

Lizzie Campbell, Lanier

Alaina Emminger, Providence

Meredith Mangum, Wesleyan

Second Team

Macy Upshaw, Buford; Emma Tennant, Hebron; Hana Ault, Lanier; Myahn Byrd, Lanier; Lauren Yost, Providence; Riley Bryan, Wesleyan

Honorable Mention

Parker Venable, Buford; Anna Beth Stokes, Dacula; Kaya Gusaeff, Dacula; Abby Askue, Dacula; Lexy Taylor, GAC; Janie Stinchcomb, GAC; Alex Beckman, Lanier; Alex Gonzalez, Providence; Maisy Hufford, Providence; Alden Pridgen, Wesleyan; Grace Carroll, Wesleyan

Scholar-Athlete Award

Archer: Madison Holland

Berkmar: Manal Bouzefrane

Buford: Chloe Kerr

Brookwood: Sophia Koop

Central Gwinnett: Sofia Galvez

Collins Hill: Aloni Tanner

Dacula: Zoe Ekwebelem

Discovery: Vivian Nguyen

Duluth: Dana Romanchuk

GAC: Autumn Clark

Grayson: Amari Tiller

Hebron: Macy Maynard

Lanier: Hana Ault

Meadowcreek: Emely Castro-Vanegas

Mill Creek: Maddie Hurd

Mountain View: Paige Nettesheim

Norcross: Janna Schlageter

North Gwinnett: Lynn Domkam

Parkview: Sophi Song

Peachtree Ridge: Fatima Patino

Providence: Alex Gonzalez

Shiloh: Temitola Ibisanmi

South Gwinnett: Kenedi Rittenberry

Wesleyan: Meredith Mangum

Stay Informed