DSC_3141.jpg

Mill Creek’s Jake Magahey swims the freestyle in the high school state championship meet at Georgia Tech.

Mill Creek’s Jake Magahey and Parkview’s Abby McCulloh were among the big winners recognized by the Gwinnett Swim and Dive Booster Club, which announced its season-ending awards for the best in high school swimming and diving.

Magahey was named the boys swimmer of the year and McCulloh was voted girls swimmer of the year after sweeping the state championships in the 200 and 500 freestyle. Magahey also broke the state record in the 200 free.

At the county meet, Magahey was first in the 100 free and the 200 individual medley. The senior’s 100 free time was a county and county-meet record, and his 200 IM also set a new county-meet mark. McCulloh, a junior, won the 200 free Gwinnett title with a county-record time and was first in the 500 free with a meet-record time.

The Gwinnett diver of the year awards went to Parkview’s Carter Bennett and Mountain View’s Maggie Hennebaul. Hennebaul was Gwinnett’s top finisher in the large classes at state, finishing ninth in Class AAAAAAA. Bennett was the Gwinnett champion.

The Duluth girls’ Jim Reason, David Curlette, Willie Hildebrand and Kailyn Dunn were voted the coaching staff of the year by the peers. The boys coaching staff of the year was North Gwinnett and its staff — Paul Callis, Amy Brown and Erin White.

Francesca Reda and Sydney Morgan were selected as the co-dive coaches of the year.

Those awards were expected to be announced at the club’s season-ending celebration, which was planned for Wednesday at Discovery but was canceled by the COVID-19 outbreak.

The other athletes who received season-ending awards are as follows:

Outstanding Senior Award

Archer: Gabi Pastore, John Murphy

Berkmar: Tyonna Byers, Michael Stanfield

Brookwood: Kaylee McLester, Grant Clark

Central Gwinnett: Renata Alonso, Jose Garcia Perez

Collins Hill: Abigayle Wood, Alex Nguyen

Dacula: Avery Van Nus, Danny Mosoco

Discovery: Andrew Ruark, Olivia Gasner

Duluth: Tyler Reason, Ryan MacKinnon

Grayson: Rachel Peden, Drew Carnakie-Baker

Lanier: Esther Kim, Colby Imbriale

Meadowcreek: Sarah Rozenberg, Jason Castillo-Roman

Mill Creek: Abigail Tashlein, Jake Magahey

Mountain View: Sarah-Grace Thompson, Lloyd Anderson

Norcross: Georgia Whitmer, Jacob Budnitz

North Gwinnett: Courtney Niemann, Ethan Dawidowicz

Parkview: Caitlyn Petmecky, Wesley Carter

Peachtree Ridge: Zada Streeter, Evan McInerny

Shiloh: Evan Swain

South Gwinnett: Elijah Simon

Automatic All-American Swimmers

Brookwood: Grant Clark (200 medley relay), Sam Mauldin (200 medley relay), Chris Scalzi (200 medley relay), Nate Stoffle (100 butterfly, 200 medley relay)

Mill Creek: Chase Childs (200 medley relay), Nick Kalenik (200 medley relay, 400 medley relay), Jake Magahey (100 freestyle, 200 free, 500 free, 200 individual medley, 200 medley relay, 400 medley relay), Will Pierce (400 medley relay), Daniel Roshka (400 medley relay), Jackson Ward (200 medley relay)

Norcross: Catie Choate (100 backstroke)

Parkview: Wesley Carter (50 free), Abby McCulloh (200 free, 500 free)

Peachtree Ridge: Evan McInerny (200 IM), Tyler Schroeder (100 fly)

All-American Consideration Swimmers

Brookwood: Hanna Burke (200 free relay), Lily Burke (200 IM, 100 free, 200 free relay), Samantha Stoffle (200 free relay), Reagan Sweeney (100 fly, 200 free relay)

Collins Hill: Abigayle Wood (100 breaststroke)

Mill Creek: Nick Kalenik (500 free), Jake Magahey (100 back)

Norcross: Jacob Budnitz (100 breast), Catie Choate (100 free), Preston Lin (100 breast)

North Gwinnett: Blake Burnley (200 medley relay), Ethan Dawidowicz (400 free relay), Ethan DenBrok (200 medley relay, 200 free relay), Mikael Getahoun (200 medley relay, 400 free relay), Luke Han (200 free relay), Nathan Han (400 free relay), Ayden Meierarend (200 free relay, 400 free relay), Rucker Robinson (200 free relay, 200 medley relay)

Parkview: Wesley Carter (200 free relay), Joshua Kim (200 free relay), Sarah Livingston (100 fly, 200 free relay, 400 free relay), Abby McCulloh (200 free relay, 400 free relay), Maggie Nguyen (200 free relay, 400 free relay), Sydney Walker (200 free relay, 400 free relay), Tyler Woodridge (200 free relay), Dylan Yin (200 free relay)

Peachtree Ridge: Evan McInerny (100 breast, 100 fly)

County All-Stars

(top five finish at county)

Berkmar: Kevin DeGrijze

Brookwood: Hayden Britt, Hanna Burke, Lily Burke, Grant Clark, Lauren Diehl, Lindsey Diehl, Roman Gibbs, Gillian Lee, Sam Mauldin, Kaylee McLester, Ian Merrill, Sofie Rees, Chris Scalzi, Nate Stoffle, Samantha Stoffle, Reagan Sweeney, Daniel Tran, Mary Kate Weitzel

Collins Hill: Sarah Fitzsimmons, Mackenzie Hamilton, Emily Whitehead, Abigayle Wood

Dacula: Jacob Harrison

Duluth: Cameron Dukat, Melody Giberson, Amelia Hildebrand, Emily Killian, Ryan MacKinnon, Nathan Sheperd, Baden Stewart

Mill Creek: Chase Childs, Jordan Hildebrand, Nick Kalenik, Lainey Lioi, Jake Magahey, Hunter Misuraca, Logan Paugh, Will Pierce, Daniel Roshka, Vivien Rothwell, Will Skidmore, Abigail Tashlein, Sydney Tashlein, Tristen Thompson, Mia Walters, Jackson Ward

Mountain View: Sofia Garcia, Maggie Hennebaul, Corinne Kuiters, Jenna Taylor, Charlotte Thompson, Sarah-Grace Thompson

Norcross: Jacob Budnitz, Catie Choate, Zach Johnson, Kevin Li, Preston Lin

North Gwinnett: Blake Burnley, Ethan Dawidowicz, Hannah Deedy, Ethan DenBrok, Tristan DenBrok, Mikael Getahoun, Cheyanne Godleski, Luke Han, Morgan Lemmings, Ayden Meierarend, Courtney Niemann, Sarah Pauley, Brooke Postell, Naa-Kwaley Quartey, Rucker Robinson, Valentino Sorto, Jamison Tiller, Kennedy Turner, Ethan Whiting

Parkview: Carter Bennett, Wesley Carter, Lance Deane, Will Eplett, Joshua Kim, Grace Littrell, Sarah Livingston, Haven Maruyama, Abby McCulloh, Maggie Nguyen, Sydney Walker, Thomas Wooldridge, Tyler Wooldridge, Dylan Yin, Andy Zhu

Peachtree Ridge: Nathan Conn, Nikoletta Holt, Evan McInerny, Tyler Schroeder, Charles Tu

All-State Teams

First Team

Brookwood: Hanna Burke, Lily Burke, Grant Clark, Sam Mauldin, Chris Scalzi, Nate Stoffle, Samantha Stoffle, Reagan Sweeney

Collins Hill: Abigayle Wood

Mill Creek: Chase Childs, Nick Kalenik, Jake Magahey, Will Pierce, Daniel Roshka, Jackson Ward

Norcross: Catie Choate, Preston Lin

Parkview: Wesley Carter, Sarah Livingston, Abby McCulloh, Maggie Nguyen, Sydney Walker

Peachtree Ridge: Evan McInerny, Tyler Schroeder

Second Team

Brookwood: Katelyn Morris

Dacula: Lindsay Stevens

Mill Creek: Jordan Hildebrand, Abigail Tashlein, Sydney Tashlein, Mia Walters

Mountain View: Jenna Taylor, Sarah-Grace Thompson

North Gwinnett: Blake Burnley, Ethan Dawidowicz, Ethan DenBrok, Mikael Getahoun, Luke Han, Nathan Han, Ayden Meierarend, Courtney Niemann, Rucker Robinson

Parkview: Joshua Kim, Tyler Wooldridge, Dylan Yin

Third Team

Berkmar: Kevin DeGrijze

Brookwood: Lauren Diehl, Roman Gibbs, Kaylee McLester, Ian Merrill, Daniel Tran

Dacula: Jacob Harrison

Duluth: Melody Giberson

Lanier: Noah Richardson

Mountain View: Charlotte Thompson

Norcross: Jacob Budnitz

North Gwinnett: Hannah Deedy, Sarah Pauley, Jamison Tiller

Parkview: Spencer Goss, Andy Zhu

Peachtree Ridge: Nathan Conn, Charles Tu

Honorable Mention

Duluth: Cameron Dukat, Lauren Eigen, Amelia Hildebrand

Mountain View: Corinne Kuiters

North Gwinnett: Tristan DenBrok, Brooke Postell, Naa-Kwaley Quartey

Parkview: Lance Deane

County Diving Awards

Most Improved: Courtney Makowsky, Lanier; Jourdyn Rumph, Discovery; Madison Rzepka, Parkview; Kamora Shelton, Brookwood; Marina Rodriguez, Meadowcreek; Jason Ho, Berkmar

Coach’s Award: Sam Tennell, Mountain View; Ryan Coffee, Collins Hill; Lance Deane, Parkview; Gillian Lee, Brookwood; Ian Joins, Duluth; Abigail Ventimiglia, North Gwinnett

All-County Senior Academic Team

Archer: Grace Dean, John Murphy, Gabi Pastore, Alexis Schnupp, Haley Woodall

Berkmar: Tyonna Byers, Karen Castorena, Sheyla Hernandez, Shomphatay Konglimmany, Stacy Martinez, Itzel Medina, Eric Radulescu, Daniella Romero, Tam Tran

Brookwood: Grant Clark, Jessica Evenchick

Central Gwinnett: Jose Garcia Perez

Collins Hill: Hunter Hall, Nikola Janjic, Aditi Patel, Abigayle Wood

Dacula: Zoe Bear, Julianna Ramon, Brinley Rawson, Avery Van Nus

Discovery: Olivia Gesner, Ariel Gonzalez

Duluth: Matt Finol, Melody Giberson, Chris Guerra, Sienna Imbesi, Ian Joins, Ryan MacKinnon, Tyler Reason, Bren Routly, Jace Routly

Grayson: Drew Carnakie-Baker, Kai Pope, Kelly Wong

Lanier: Nicolas Bounsouk, Victoria Geist, Vivian Hodges, Colby Imbriale, Esther Kim, Hadero Lee, Nicolas Meija Petit, Phillip Motamedi, Trey Parish, Michael Ples, Ansley Thompson, Paolo Zapta

Meadowcreek: Lan Bui, Michelle Bud, Tai Do, Paola Sandoval, Leianis Servin

Mill Creek: Jacob Battle, Claire Grant, Jackson Jones, Nick Kalenik, Lainey Lioi, Jake Magahey, Hunter Misuraca, Kelsey Moore, Logan Paugh, Abigail Tashlein, Aurora Veres, Jackson Ward

Mountain View: Gaby Castellon, Emma Garcia, Maggie Hennebaul, Olivia Hinesley, Sarah-Grace Thompson

Norcross: Max Arendale, Jacob Budnitz, Tristan Dominy, Edward Fass, Luke Gries, Kyle Hilsmier, Zach Johnson, Sam Kent, Ulises Martinez, Gabby Penner, Josiah Solomon, Kate Thomas, Georgia Whitmer, Savannah Whitmer, Joel Williams, Hayden Wylie

North Gwinnett: Matthew Bak, Ethan Dawidowicz, Hannah Deedy, Ethan DenBrok, Jaimie Kang, Adhith Pisipati, Rucker Robinson, Catherine Rummins, Ramey Salyer, Abigail Ventimiglia, Sarah Grace White

Parkview: Melissa Da Costa Schmidt, Rhiannon Eplett, Takira Estaba, Trevor Harbin, Victoria Jackson, Caitlyn Petmecky, Hayden Roark, Isabel Segre, Damiyr Smalls, Charles Ward, Blake Wilson, Samuel Winokur, Dean Zhu

Peachtree Ridge: Jennie DaSilva, Audrey Dutton, Michael Istakhorov, Andrew Khuong, Roksana Klasa, Evan McInerny, Braden McKnight, Karley McNeill, Mary Nelson, Katherine Nguyen, Lucy Niu, Sarah Olson, Kelly Smith, Josephine Widjaja

Shiloh: Mia Metz

South Gwinnett: Elijah Simon

Honorary Athletes

Berkmar: Elijah Fuller, Jason Ho, Aljorany Mustafa, Eric Radulescu, Jayla Smith

Collins Hill: Katya Vazhenin

Grayson: John Muessle

Lanier: Zoey Ellis

Stay Informed

(0) comments

Welcome to the discussion.

Please log in, or sign up for a new, free account to read or post comments.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.