2019_05_08 © D Zanine 2019 04053.JPG

Mill Creek’s Sara Grieco (5) shoots at the net against Roswell during the state playoffs Thursday at Mill Creek.

The Gwinnett Lacrosse League recently honored the best from the 2019 high school season at its annual awards banquet.

Mill Creek earned six of the top individual awards, including a sweep of head coach of the year honors by Brian Williamson (girls) and Alan Tallman (boys).

The Hawks’ Sara Grieco was the girls attack player of the year, and teammate Lyndsey Lewis was midfielder of the year. Two Mill Creek boys also took top honors — Willie Grieco as attack player of the year and Coleman Braun as FOGO player of the year.

Buford’s Taylor Lewis was the boys’ goalie of the year and teammates Mitchell Whalen shared defensive player of the year honors with Duluth’s Luke McKernan.

The other top awards went to North Gwinnett’s Justin Wambold as boys long stick midfielder of the year, Greater Atlanta Christian’s Josh Rose was boys midfielder of the year, Wesleyan’s Tabitha Conrad as girls defender of the year and Peachtree Ridge’s Breanna Diaz as girls goalie of the year.

In addition, the assistant coaches of the year were Mike Hannon of Collins Hill for the boys, and Wandi and Greg Gaylen of Archer for the girls.

The Girls Lacrosse Person of the Year Award went to Kurt Feldhaus and the Boys Lacrosse Person of the Year Award went to Jim Braun.

Others who received awards at the event are as follows:

Girls All-County

Attack

First Team

Chloe Hangartner, Wesleyan

Macy Young, North Gwinnett

Whitaker Welch, Wesleyan

Hannah Labella, Peachtree Ridge

Second Team

Reagan Utley, Mountain View; Lily Clawson, Mountain View; Mikaela Carlsen, Archer; Caroline Ariano, North Gwinnett

Third Team

Jordyn Olivio, Buford; Mylin Nguyen, Parkview; Reagan Finley, Mill Creek; Anna-Marie Gazzo, Peachtree Ridge

Midfield

First Team

Emily Flynt, Archer; Sydney Trammell, Parkview; Ellie Rey, Brookwood

Second Team

Parker Nevels, North Gwinnett; Peyton Salo, Buford; Maria Palomba, Mountain View

Third Team

Katie Tanner, Wesleyan; Tori Adcox, Collins Hill; Emily Zambrano, Peachtree Ridge

Defense

First Team

Lindley Ward, Brookwood

Jordan Garrison, Buford

Hailey Stone, Mill Creek

Sydney McHale, North Gwinnett

Second Team

Tori Luongo, Grayson; Caitlyn Costa, Mill Creek; Riley White, Mountain View; Shelby Green, Parkview

Third Team

Lovette Choloh, Archer; Jessie Guadalupe, Mountain View; Mary Nelson, Peachtree Ridge; Lauren Oakes, Wesleyan

Goalie

First Team

Victoria Smith, Peachtree Ridge

Second Team

Shelby Glasgow, Mountain View

Third Team

Julianna Pleck, Mill Creek

Boys All-County

Attack

First Team

Sean Proctor, Mill Creek

Danny Reymond, Buford

Michael Malone, GAC

Second Team

Wyatt Peek, Mill Creek; Zach Swanson, North Gwinnett; Tanner Wilson, Collins Hill

Third Team

Wyatt Maddox, Archer; Michael Anderson, Grayson; Lathan Hysler, Mountain View

Midfield

First Team

Strickland Palmer, Collins Hill

Riley Walker, North Gwinnett

Brandon Outler, Mountain View

Second Team

Tyler Banfield, Brookwood; Will Duffy, Mill Creek; Garrison Manor, North Gwinnett

Third Team

Logan Gaddis, Norcross; Chance Sanders, Peachtree Ridge; Michael Nicklaus, Wesleyan

Defense

First Team

Chandler Dula, GAC

Parker Cyr, Mill Creek

Will Hunter, North Gwinnett

Second Team

Jason Roche, Buford; Will Cobb, Mountain View; Tyler Palocsik, North Gwinnett

Third Team

Tyler Webb, Grayson; Ryan Henschel, Collins Hill; Will Blake, Mill Creek

Boys Specialty

FOGO

First Team

Mitchell Taylor, Mountain View

Second Team

Chance Lacey, North Gwinnett

Third Team

Jackson Turner, Wesleyan

Long-stick Midfielder

First Team

Logan Tucker, Mill Creek

Second Team

Turner McBrayer, Buford

Third Team

Miller Horn, Collins Hill

Goalie

First Team

Nolan Hayes, Grayson

Second Team

Peter Klueber, GAC

Third Team

Sean Ring, North Gwinnett

Girls Scholastic Award

Archer: Sarah Spivey

Brookwood: Haeun Jin

Buford: Kathryn Voorhees

Collins Hill: Emmy Perras

Dacula: Lillian Vore

Duluth: Katie Thackston

GAC: Sarah Kester

Grayson: Brigid Fornek

Lanier: Valeria Rubio-Hurtado

Mill Creek: Sarah Fanczi

Mountain View: Jessie Guadalupe

Norcross: Angelina Llorens

North Gwinnett: Katelyn Sheridan

Parkview: Cailleagh Finlayson

Peachtree Ridge: Audrey Dutton

Wesleyan: Katie Tanner

Boys Scholastic Award

Archer: Stevon Porcha

Brookwood: Joseph Garcia

Buford: Ben Espy

Collins Hill: Grayson Koerner

Dacula: Alex Crabb

Duluth: Noah Sexton

GAC: Chandler Dula

Grayson: Christian Michelsen

Lanier: Noah Schiefelbein

Meadowcreek: John Ozma

Mill Creek: Callan Wilson

Mountain View: Will Cobb

Norcross: Nich Linder

North Gwinnett: Chance Lacey

Parkview: Logan Boulet

Peachtree Ridge: Sam Groesch

Wesleyan: Daniel Woods

Girls Leadership Award

Archer: Mikaela Carlsen

Brookwood: Lindley Ward

Buford: Peyton Salo

Collins Hill: Tori Adcox

Dacula: Justice Lynch

Duluth: Kinsley Purser

GAC: Annie Kilpatrick

Grayson: Brigid Fornek

Lanier: Anslee Warchol

Mill Creek: Madison Park

Mountain View: Bella Darwish

Norcross: Eva Safaie

North Gwinnett: Kaitlin O’Brien

Parkview: Breanna Diaz

Peachtree Ridge: Audrey Dutton

Wesleyan: Chloe Hangartner

Boys Leadership Award

Archer: Bubba Nunnally

Brookwood: Joseph Garcia

Buford: Grant Breyo

Collins Hill: Carter Bridge

Dacula: Michael Milroy

Duluth: Dillon Montineri

GAC: Josh Rose

Grayson: Conor Arnold

Lanier: Joshua Townes

Meadowcreek: Jullien Patterson

Mill Creek: Willie Grieco

Mountain View: Luke Hennebaul

Norcross: Zachary Newman

North Gwinnett: Riley Walker

Parkview: Andrew Marshall

Peachtree Ridge: Brenton Norton

Wesleyan: Davis Chapman

Stay Informed