Click here to load this Caspio Online Database.
0
Votes

Daily Post All-County Football Team

Offensive Player of the Year: Rocky Capobianco, Dacula, Sr.

Led the county in rushing with 1,503 yards and 13 touchdowns as Dacula reached quarterfinals of the Class AAAAA state playoffs.

Defensive Player of the Year: Robert Nkemdiche, Grayson, Jr.

Led the county in sacks with 18 and made 59 tackles. Also had 17 rushing touchdowns on offense as Rams won Class AAAAA state title.

Coach of the Year: Mickey Conn, Grayson

Led Rams to 15-0 record on way to Class AAAAA state championship and a No. 4 ranking in nation by USA Today.

OFFENSE

FIRST TEAM

-- QB Scotty Hosch, North Gwinnett, Sr.

Completed 68.1 percent of passes for 2,371 yards with 20 TDs and six INTs

-- RB Nick Tompkins, Brookwood, Sr.

Rushed for 1,225 yards and 11 touchdowns

-- RB Chris Carson, Parkview, Jr.

Rushed for 1,146 yards and 17 TDs

-- WR Nick England, Collins Hill, Sr.

Made 52 catches for 641 yards and six touchdowns

-- WR Malachi Jones, Central Gwinnett, Sr.

Set county records for catches in a season (82) and in a game (15) and had 1,059 yards receiving and 14 TDs

-- TE Kurt Freitag, Buford, Sr.

Made 13 catches for 130 yards and three TDs, also six sacks on defense

-- OL Vadal Alexander, Buford, Sr.

Led Buford line that paved way for more than 3,000 yards rushing

-- OL Chase Roberts, GAC, Sr.

Team captain had 88 percent blocking grade and 47 pancake blocks

-- OL Alex Stoehr, North Gwinnett, Jr.

Had the highest grade on North line and most pancake blocks

-- OL Fred Zerblis, Grayson, Sr.

Had a 90 percent blocking grade on offensive that paved way for nearly 3,500 yards rushing

-- OL Ryan Malizia, Dacula, Sr.

Had 85 percent blocking grade and 40 pancake blocks on an offensive line that allowed six sacks all year

-- All-purpose Myles Campbell, Duluth, Jr.

Had 11 punt returns for 275 yards and 20 kickoff returns for 421 yards, including a long of 67 yards

-- K Zach Wachholz, Archer, Jr.

Made 10 of 13 field goals and 30 of 33 PATs, also had 36-yard punting average

SECOND TEAM

QB Nick Schuessler, Grayson, Sr.

RB Alvin Kamara, Norcross, Jr.

RB Jordan Parker, Collins Hill, Sr.

WR Chad Scott, North Gwinnett, Sr.

WR Jason Croom, Norcross, Sr.

TE Michael Gouge, Brookwood, Sr.

OL Jackson Buonamia, Brookwood, Sr.

OL A.J. Ruechel, Mill Creek, Sr.

OL Tyler Claytor, Shiloh, Sr.

OL Robert Hill, Buford, Sr.

OL Garrett Gorringe, Grayson, Sr,

All-purpose: George Morris, Central Gwinnett, Sr.

K Mitchell Blanchard, Collins Hill, Jr.

THIRD TEAM

QB John Russ, Mill Creek, Sr.

RB Jamaal Cole, Brookwood, Jr.

RB Joe Jones, North Gwinnett, Sr.

WR Joe Horn, Peachtree Ridge, Jr.

WR Jordan Reid, Parkview, Sr.

TE Alex Armah, Dacula, Sr.

OL Austin Clark, South Gwinnett, Sr.

OL Zack Johnson, Mill Creek, Sr.

OL Mark Ruskell, Duluth, Sr.

OL Josh Cardiello, Buford, Jr.

OL Harris Cesko, Grayson, Sr.

All-purpose: Marcus Cox, Dacula, Jr.

K David Petroni, Buford, Jr.

DEFENSE

FIRST TEAM

-- DL Justin Alabi, North Gwinnett, Sr.

Second in county in sacks with 12 and made 53 tackles

-- DL Kelsey Griffin, Mill Creek, Jr.

Made 82 tackles, 10 tackles for loss, six QB hurries

-- DL Rick LeGrant, Buford, Sr.

Made 25 tackles, six sacks

-- DL Jermaine Morris, Archer, Sr

Made 59 tackles, 11 sacks

-- LB Dillon Lee, Buford, Sr.

Made 23 tackles, six sacks

-- LB Trey Johnson, Central Gwinnett, Jr.

Led the county in tackles with 164 and made six sacks

-- LB Nathan Staub, Buford, Sr.

Made 38 tackles, 1 sack, 1 interception, also rushed for 255 yards and seven TDs

-- DB Anthony Autry, Norcross, Sr.

Made 53 tackles and five interceptions, also had 20 catches for 515 yards and seven TDs on offense

-- DB Malcolm Jackson, North Gwinnett, Sr.

Made 50 tackles, three interceptions

-- DB Alex Gray, Peachtree Ridge, Sr.

Made 57 tackles, one interception

-- DB Zach Jackson, Brookwood, Sr.

Made 58 tackles and two interceptions

-- P Connor Rouleau, Peachtree Ridge

Punted for 1,430 yards and 39.7 yard average

SECOND TEAM

DL Jack Banda, Grayson, Jr.

DL Sam Batiste, Collins Hill, Sr.

DL Domonique Mason, Norcross

DL Dequan Clark, Buford, Sr.

LB Tanner Maloof, Norcross, Sr.

LB Patrick Flowe, Parkview, Sr.

LB Conner Hennessey, Brookwood, Sr.

DB Kasey Gaines, Grayson, Jr.

DB Deondre Singleton, Archer, Jr.

DB Josh Brown, Brookwood, Soph.

DB Ray Buchanan, Peachtree Ridge, Sr.

P Eric Sunderman, Wesleyan, Sr.

THIRD TEAM

DL Parker Fair, GAC, Sr.

DL Jordan Washington, North Gwinnett, Sr.

DL Francis Kallon, Central Gwinnett, Sr.

DL Derrick Parker, Archer, Sr.

LB Steven Burger, North Gwinnett, Sr.

LB Andrew Everett, Collins Hill, Sr.

LB Wayne Gallman, Grayson, Jr.

DB Tim Hill, Mountain View, Sr.

DB C.J. Moore, Buford, Sr.

DB Mikel Sessions, Berkmar, Sr.

DB Hayden Smith, Mill Creek, Sr.

P Daniel Wardell, Shiloh, Jr.